Visszeresség és visszérműtétek

  • Kórkép

    A lábakon a vérellátást az artériás rendszer biztosítja, a vért visszafelé a vénák szállítják. Ez többségében az álló testhelyzet miatt lentről felfelé történik, a működéshez a visszafolyást gátló ép vénás billentyűzet szükséges. Ha a véna túltágul, a billentyű nem zár, a vér nem ürül ki teljesen, pang. A hosszú ereken a véroszlop nyomása a bokánál okoz tüneteket: először barna pigmentáció, majd egybefolyó bőrelszíneződés jelentkezik a beivódó pigmentek miatt, ez károsítja a bőr keringését, oxigenizációját, évek során fekély alakul ki. A fő vénatörzs pangása a bele vezető oldalágak elfolyását is rontja, így azok keringése is lassul, a vér pang, feszíti az oldalági vénák falát, azok kitágulnak, kanyargósak lesznek – kialakul a látható visszeresség. Ettől független kórkép a lábon kialakuló felületes pókhálóvénák esete, melynek keringési jelentősége nincs, „csak” esztétikai problémát okoznak. További vénás betegség a mélyvénás trombózis, melynek nincs érsebészeti vonzata, belgyógyászati kezelést és gondozást igényel

    Visszér
  • Tünetek

    Kezdeti állapotban „nehéz láb érzés”, feszülés, estére vizenyősség jelentkezhet. Később a láb vénái kitágulnak, a kanyargós erek tapinthatóak lesznek, könnyen begyulladnak. A kórkép előrehaladtával belbokánál barna bőrelszíneződés vagy ekcéma-jellegű bőrtünet, majd később vénás fekély alakul ki. A kórkép osztályozására az irodalomban a CEAP rendszer terjedt el, ahol „C” a klinikai tüneteket, „E” az etiológiát (okot), A az eltérés anatómiai helyét, „P” az eltérés patofziológiai magyarázata szerinti besorolást jelenti. A gyakorlatban a klinikum „C” alapján történő beosztást használjuk, ennek alapján állítható fel a szükséges beavatkozás indikációja és követhető a beteg állapotának javulása

  • Vizsgálatok

    A beteg kikérdezése, a panaszok jellege az első, majd UH vizsgálat igazolhatja, hogy a láb vénái épek-e, van-e billentyűelégtelenség, mélyvénás keringési zavar

  • Kezelési lehetőségek

    Kezdeti állapotban, UH szerint még ép vénás billentyűzet esetén preventív céllal I-es compressios gyógyharisnya viselése javasolt nappal, sok állás, ülés alatt. Ha panaszos, több vénás keringést javító gyógyszer választható a gyógyszertárban, recept nélkül. Visszérgyulladás esetén ezek mellett helyileg jegelés, Lioton gél javasolt, ha a combra is terjed, heparinos kezelés (LMWH) szükséges. Ha UH szerint a vénás billentyű már elégtelen és a beteg panaszos, műtét végezhető.
    CEAP beosztás szerinti kezelési javaslatok:
    C0 – nincs látható eltérés, de van panasz, feszülő-láb érzés: gyógyszeres és kompressziós kezelés javasolt, prevenciós, I-es kompressziós gyógyharisnyával, renszeres mozgás,
    C1 – teleangiektáziák vagy retikuláris vénák: sclerotherapia javasolt esztétikai indikációval,
    C2 – varikózus vénák: ha a fővéna ép, inkább konzervatív kezelés, ha a fővéna elégtelen, műtét javasolt,
    C3 – ödéma: ha a fővéna ép, inkább konzervatív kezelés, ha a fővéna elégtelen, műtét javasolt,
    C4 – bőrjelenségek (pigmentáció, lipodermatoszklerózis, atrophie blanche, vénás ekcéma, stb.): igazolt vénás elégtelenség esetén műtét és tartós kompressziós kezelés,
    C5 – előbbi bőrjelenségek és gyógyult fekély: igazolt vénás elégtelenség esetén műtét és tartós kompressziós kezelés. A bőrelszíneződés maradandó, a fekély kiújulásának megelőzése az elérhető cél,
    C6 – bőrjelenségek és aktív fekély: igazolt vénás elégtelenség esetén műtét és tartós kompressziós kezelés. A bőrelszíneződés maradandó, a fekély gyógyulása az elérhető cél.

  • Műtéti típusok

    Két fő műtéti lehetőség áll rendelkezésre: a nyitott vagy az u.e. endovénás beavatkozás. Mindkettő célja, hogy az elégtelen felületes vénás rendszert kiiktassuk (teljes eltávolítással vagy belső zárással), így lábon jelentkező vénás nyomás csökken, a tünetek szűnnek.

    Nyitott visszérműtét
    Nyitott visszérműtét során rövid altatásban vagy gerinctáji érzéstelenítésben a teljes beteg felületes vénás érszakaszt eltávolítjuk, a lágyéki elégtelen vénás billentyűt elvarrjuk, a kitágult összes oldalágat együlésben eltávolítjuk.
    Lézeres visszér kezelés
    Ehhez lágyékban és bokánál kis, kb 2 cm-es műtéti metszés szükséges, az oldalágak kicsi, kb. 1-2mm-es szúrásokon keresztül lesznek eltávolítva. A műtét egynapos befekvéssel jár, varratszedés általában egy hét múlva esedékes. A műtét után a lábon a beteg végig járásképes és önellátó, de a kiterjedt vérömlenyek lassan, néhány hét alatt szívódnak fel, addig fásli vagy gyógyharisnya viselése javasolt. Átlagosan két hét otthoni tartózkodás után a beteg már dolgozhat, sportolás egy hónap után kezdhető. A műtét OEP finanszírozott ellátásban elérhető.
    Másik műtéti csoport két részre osztható.

    Lézeres és radiofrekvenciás visszérműtét
    A lézeres és radiofrekvenciás visszérműtét között csak technikai különbség van, a kivitelezés megegyező. Előbbi a sokkal gyakoribb eszköz, szinte minden típusú visszerességre alkalmazható. A beavatkozás során térd felett kis helyi érzéstelenítésben, UH vezérelve megszúrjuk a felületes fővénát, ebben az UH-al ellenőrzive felvezetjük a katétert a lágyékig. A katéter két oldalára a véna köré kis tűszúrásokon olyan folyadékot viszünk be, mely erős fájdalomcsillapító és a katéter vénán kívüli termikus hatást kivédi. Ez kiegészíthető az anaesthesiológus kolléga által adott rövid hatású vénás fájdalomcsillapító gyógyszerekkel. A katéterek végén van a hőképző szakaszt, ezt fokozatosan az érben visszahúzva azt belülről elzárjuk. A beavatkozás végén a katétert kihúzzuk, a szúrási pontokra kötés kerül, a végtagra kompressziós harisnyát húzunk. A beteg felöltözik, ellátjuk szóban is tanácsokkal, megkapja az első véralvadás gátló injekciót és negyed órával később saját lábán távozik.
    Lézeres visszér kezelés
    Ragasztásos visszérműtét
    A fővéna ragasztóval történő kezelése, u.n. ragasztásos visszérműtét – egy tűszúrásból végzett eljárás melynél érzéstelenítést és utólagos kompressziós kezelés sem szükséges, a végtag gyorsan terhelhető. A ragasztásos technika nem minden betegnél alkalmazható, túl széles, kitágult vénák esetében nem hatékony, ott más megoldás javasolt.
    Ezen eljárásokkal a fővéna lezárásra kerül, a lábon a korábbi vénás terhelés megszűnik, a kanyargós oldalágak feszülése csökken. Ennek következtében a látható visszerek nagy része néhány hónap alatt visszahúzódik, a maradékot később injekciós kezeléssel (sclerotherápiával) lehet kezelni. A beteg a műtét után kb. két hónappal később jön vissza kontroll vizsgálatra, ekkor a még látható, esztétikailag zavaró tág oldalági vénákat injekciós kezeléssel (sclerotherápiával) lehet kezelni.

    Mindezen beavatkozások előnye a beteg számára a kisebb megterhelés, minimálinvazív, nincs fájdalom, nincs kórházi befekvés, nincs vágás, nincs műtét után vérömleny, másnaptól dolgozhat. A beavatkozás magánellátás keretében elérhető, típustól függően jelentősebb költséggel járhat.
    Két hónap után a nyitott és az endovénás műtétek eredményessége megegyező.
    A felületes u.n. pókhálóvénákat injectiós kezeléssel, sclerotherapiaval lehet – esztétikai indikációval – jó eredménnyel kezelni. Kialakulásuk hajlam kérdése, így a később ismételt kezelés lehet szükséges.

    Sclerotherapia

    A felületes u.n. pókhálóvénákat vagy seprűvénákat injekciós kezeléssel, sclerotherapiaval lehet – esztétikai indikációval – jó eredménnyel kezelni. Kialakulásuk hajlam kérdése, így a később ismételt kezelés lehet szükséges. A beavatkozás során a kis vénákat egy nagyon vékony tűvel megszúrjuk és az ereket feltöltjük a sclerotizáló anyaggal. Ennek leghatékonyabb eszköze a hab-sclerotherapia. Az érbe juttatott gyógyszer az érfalat károsítja, azok összetapadnak, idővel felszívódnak. A folyamat lassú, néhány héttől esetleg hónapokig tarthat, a bőrön ezalatt elszíneződés látható, mely lassan eltűnik. A kis erek összetapadását segíti a kezelés után alkalmazott II.-es kompressziós gyógyharisnya, melyet két hétig kell viselni. Maga a kezelés nem fájdalmas. A kezelt pókhálóvénák gyógyulása sem szokott fájdalommal járni.
    Ha nagyobb vénákat kezelünk (pl. a lézeres műtét után megmaradó vagy korábbi műtét után megjelenő nagyobb, u.n. oldalági vénák) azok gyógyulása már lehet fájdalmas: a kezelés kapcsán az érben a vér rögösödik, bealvad, steril vénagyulladás alakul ki, mely lassan, néha hónapok alatt szívódik fel. Ez alatt a bőr piros, tapintásra érzékeny. Helyi kezeléssel (jegelés, később pl Lioton gél) a panasz csökkenthető.
    A fenti módon kezelt vénák idővel teljesen felszívódnak, de mivel az ok nem kezelhető, azaz alapvetően hajlam kérdése, máshol ismét megjelenhetnek, mely újabb kezelést tehet szükségessé. Ha nagyobb kiterjedésű elváltozást vagy vaskosabb vénákat kell kezelni, úgy több alkalommal történő kezelés lehet szükséges, mivel a beadott gyógyszerből alkalmanként csak két ampulla használható fel.
    A kezelés után vérhigító készítmény nem szükséges, de kompressziós gyógyharisnya viselése két hétig javasolt. Ez idő alatt erősebb sportolás, fizikai munka kerülendő, mert az annak kapcsán gyorsuló keringés a kezelés hatékonyságát rontja. A teljes felszivódásig (kb. két-három hét) a napfény, szolárium és termál fürdő sem javallt.
    A kezelésnek az egész szervezetre ható kiterjedt hatása nincs, az ambuláns kezelés után a beteg folytathatja mindennapi tevékenyégét, a szokásos gyógyszereit is folyamatosan szedheti.
    A kezelésnek – mint minden orvosi beavatkozásnak – lehetnek komplikációi. Ilyen lehet, ha a beadott gyógyszer a vékony érfalon át a környezetbe is kiszivárog, a bőr alá, mely következtében kis pörk alakul ki, mely lassan gyógyul, de levállva az esetek többségében nyomtalanul eltűnik. Ha a beteg hajlamos hegképződésre (keloid) a szúrások helyén kis piros pontok maradhatnak vissza. Ha a betegnél a pigmentáció képződésre van öröklött hajlam, a kezelés után a vénahálózat ugyan eltűnik, de felette a bőr barnás elszíneződése maradhat vissza. Ez sajnos maradandó, ilyen esetben a további kezelés nem ajánlott. Allergiás reakció extrém ritka, ennek ellátására a rendelő felkészült.


  • Utókezelés, követés

    Ha a beteg hajlamos a visszerességre és munkája miatt sok ülés, állás nem elkerülhető, a kiújulás megelőzésére prevenciós gyógyharisnya javasolt. Kiújulás esetén az oldalágak sclerotherapiája végezhető

    Visszér ceap 1
  • Hivatkozások